Vizelettartási probléma. EXTRA AJÁNLÓ


Az inkontinencia típusai

Bizonyos ételek, italok, illetve gyógyszerek vizelet inkontinenciához vezethetnek. Az ezekkel kapcsolatos szokások megváltoztatása a tünetek enyhülését eredményezheti.

vizelettartási probléma

A sör, a bor vizelettartási probléma a röviditalok mind húgyhajtó hatásúak, a hólyag gyors telődéséhez és néha sürgető vizelési ingerhez vezetnek. Mindemellett az alkohol átmenetileg rontja a helyzetértékelő képességet, ezáltal nem biztos, hogy a vizelési inger időben tudatosul.

Milyen okai lehetnek a vizelettartási zavaroknak?

Koffein kávé, kóla. A koffein vizelettartási probléma húgyhajtó hatással bír. A hólyag gyors telődését és csökkent tároló kapacitását eredményezve fokozott sürgető vizelési ingert okozhat. A szénsavas üdítőitalok, a kávé, a tea akár koffeinmentes változata is ingerelheti a hólyagot, ami késztetéses inkontinenciát okoz.

Ehhez hasonlóan a különböző citrusféleségek narancs, grapefruit stb. Fokozott folyadékbevitel. Nagy mennyiségű víz, vagy bármilyen más folyadék rövid idő alatti elfogyasztása növeli a hólyag által tárolandó vizelet mennyiségét, ami fokozza a "balesetek" kockázatát.

Túl kevés folyadék bevitele. Késztetéses inkontinencia esetén gyakori a folyadékfelvétel csökkentése a célból, hogy csökkenteni lehessen a vizelés gyakoriságát. Ilyenkor azonban a besűrűsödött vizelet maga is irritálhatja a hólyag falát, ami fokozott vizelési kényszert okozva tovább ronthatja a késztetéses inkontinenciát.

vizelettartási probléma

Egyes gyógyszerek, például a nyugtatók, az altatók, néhány vérnyomáscsökkentő, szívgyógyszer befolyásolhatják a hólyag szabályozását. Mások, például húgyhajtók, izomlazítók és antidepresszánsok is okozhatnak inkontinenciát. Műtétet követően, az altatás után átmenetileg túlfolyásos inkontinencia alakulhat ki.

Hirdetés Egyéb megbetegedések: bármely olyan megbetegedés, amely megakadályozza vagy megnehezíti a WC időben történő elérését, potenciálisan inkontinenciát okozhat.

Csuth Ágnes, családorvos A menopauza idején számos urológiai probléma merülhet fel, mely megkeseríti a nők mindennapi életét. Ide tartoznak a vizelettartási gondok, a húgyhólyagsüllyedés mikor a húgyhólyag a hüvelybe süllyedés a különböző húgyúti fertőzések is. A menopauza idején csökken a szervezet ösztrogén szintje, mely hormon egyes kutatások szerint fontos szerepet játszik az urológiai funkciók megfelelő működésében is.

Húgyúti fertőzés: Különböző fertőző ágensek, leggyakrabban baktériumok, bejuthatnak, majd elszaporodhatnak a húgycsőben, ami heves vizelési ingerhez vezet. Ez vizelettartási probléma vizelési inger inkontinens epizódokat eredményezhet.

Legfrissebb cikkeink inkontinenciával kapcsolatban! Milyen a normális vizelés? A vizelet tárolása és ürítése szervezetünk összehangolt működésének eredménye, akaratlagos és önkéntelen izomműködések kombinációja, mely idegrendszeri reflexeken át valósul meg. Általában naponta hat-hétszer ürítünk vizeletet, de ez egyénenként változhat.

Néha az inkontinencia a húgyúti fertőzés egyetlen Monoelel prosztatitis. További tünete lehet a csípős illetve büdös vizelet. Ilyen esetekben antibiotikus kezelés megszünteti az inkontinenciát.

Székrekedés: A végbél közel van a húgyhólyaghoz és a két szerv vizelettartási probléma részben közös. A végbélben kialakuló kemény széklet a közös idegek túlzott izgatásával gyakori vizelési ingert eredményezhet.

Tartós vizelet inkontinenciát eredményező okok A vizelet inkontinencia lehet tartós, vizelettartási probléma a háttérben valamilyen anatómiai szerkezeti eltérés áll: meggyengült medencefenéki vagy hólyag izomzat, idegrendszeri betegségek, vagy a vizeletelvezető rendszer szűkületei.

Inkontinenciára hajlamosító tényezők Nem. A nőkben gyakoribb a stresszinkontinencia, mint a férfiakban. A terhességa szülés, a menopauzailletve a női húgyivarszervek anatómiája mind hozzájárulnak ehhez.

vizelettartási probléma

A prosztata megnagyobbodása azonban fokozott valószínűséggel eredményezhet késztetéses és túlfolyásos inkontinenciát. A kor előrehaladtával a hólyag és a húgycső izomzata veszít az erejéből.

Csökken a hólyag tárolási kapacitása is. A vizelet inkontinencia azonban ennek ellenére sem természetes állapot, a csecsemőkor kivételével orvosi figyelmet igényel. Az elhízás növeli a hólyagra és a hólyagot alátámasztó valamint felfüggesztő izomzatra nehezedő nyomást.

vizelettartási probléma

Ez tüsszentéskor, köhögéskor vizeletelcseppenéshez vezethet. A dohányzás mellett fennálló krónikus köhögés inkontinenciát okozhat, illetve fokozhat. Az állandó köhögés növeli a hólyagzáróizomra nehezedő nyomást stresszinkontinenciát eredményezve. A dohányzás útján a szervezetbe kerülő irritáló anyagok mindezek mellett késztetéses inkontinenciához is vezethetnek.

Nagy erőbehatással járó sportok.

Milyen vizelési problémák lehetnek?

A nagy erőbehatással járó sportok, mint a futás, a kosárlabda, a torna egyébiránt egészséges emberekben is átmeneti inkontinenciát eredményezhetnek. A sport során hirtelen, átmenetileg nagy nyomás nehezedhet a hólyagra, akaratlan vizeletelengedéshez vezetve. Egyéb megbetegedések. Különböző vesebetegségek és a cukorbetegség növelheti a vizelet inkontinencia kialakulásának kockázatát.

Terhesség: A terhességben megjelenő hormonális változások, a testtömeg és a méh tömegének növekedése mind hozzájárulhatnak stresszinkontinencia kialakulásához. Mindezeken túl a hüvelyi szülés tovább gyengítheti a medencefenék izmait és így a záróizomzatot is.

Az inkontinencia diagnosztizálása

A szülés során károsodhatnak a hólyag és a hólyagot tartó medencefenék idegei, a hólyag süllyedését és a hüvely irányában történő előboltosulását okozva. Az emiatt kialakuló inkontinencia gyakran a szülést követően néhány évvel alakul ki. Korral járó változások: Időskorban csökken a hólyag vizelettároló kapacitása, ezen túlmenően a vizeletürítési inger jelentkezése után kevesebb ideig lehet visszatartani a vizeletet.

A vizelet lassabban ürül ki, a hólyagban visszamaradt úgynevezett reziduális vizelet mennyiség pedig nő, ami késztetéses inkontinenciát eredményez.

Tartós vizelet inkontinenciát eredményező okok

A késztetéses inkontinencia kialakulása gyakoribb érbetegségek esetén, ezért a dohányzás elhagyása, a magas vérnyomás kezelése hozzájárulhat a késztetéses inkontinencia mérsékléséhez. Nőkben a kor előrehaladtával a húgycső rövidebb lesz, a húgyutak falát borító nyálkahártya is vékonyodik a hormonális változások az ösztrogén-szint csökkenése miatt. Az ösztrogén-szint csökkenésével csökken a hólyagnyak rugalmassága is, ezáltal a vizelet-visszatartó képesség romlik.

Ezek a tényezők együttesen hajlamosítanak vizelet inkontinencia kialakulására, azonban általában további hajalmosító tényezők megjelenése is szükséges.

vizelettartási probléma

Méheltávolítás: A méh és a hólyag nagyon közel helyezkednek el egymáshoz, továbbá nagyrészt ugyanazon izmok és szalagok segítségével függesztődnek fel a medence falára. Bármely műtét, mely a belső nemi szerveket érinti, az izmok sérülése révén inkontinenciát eredményezhet. Krónikus hólyaggyulladás interstitialis cystitis : Viszonylag ritka, a hólyag falának krónikus gyulladásával járó betegség.

Felfázás és hólyaggyulladás, vírusos és gombás cystitis (biologika, ujmedicina)

Bizonyos esetekben vizelet inkontinenciát eredményezhet, illetve fájdalmas és gyakori vizelési inger alakulhat ki. Oka nem teljesen tisztázott, nőkben gyakoribb. Prosztatagyulladás prostatitis : Férfiakban a hólyag vizelettartási probléma a húgycsövet körkörösen körülvevő, szelídgesztenyéhez hasonló alakú mirigy - a prosztata - gyulladása időnként vizelettartási nehézséget okoz. A gyulladás eredményeként a prosztata megduzzad és beszűkíti a húgycsövet, ezáltal vizeletelfolyási nehézséget eredményez, melynek következtében gyakori és fokozott vizelési inger jelentkezhet.

A prosztata megnagyobbodása: Idősebb férfiakban vizelet inkontinencia a prosztata megnagyobbodásának benignus prosztata hiperplázia - BPH talaján is kialakulhat. A húgycsövet körbefogó mirigy megduzzadása szűkíti a húgycsövet, ami túlfolyásos vagy Áfonya a prosztatitis férfiak számára inkontinenciát okozhat. Prosztatarák: Férfiakban stressz vagy késztetéses inkontinencia vizelettartási probléma miatt is kialakulhat.

A férfi és a női kismedence Hólyagrák, hólyagkő: Inkontinencia, fokozott vizelési inger, csípő vizelet lehet mind a hólyagrák, mind a hólyagban elhelyezkedő kő húgykő tünete. Neurológiai betegségek: Sclerosis multiplexParkinson-kórstrokeagydaganat vagy különböző gerincvelői rendellenességek mind zavarhatják a hólyag működésének idegrendszeri szabályozását, ami szintén vizelet inkontinenciát okozhat.

2. Vizelettartási gondok

Szűkület: A vizeletelvezető rendszer bármely szakaszán kialakuló szűkület a vizelet természetes áramlásának akadályozásával túlfolyásos inkontinenciát eredményezhet.

Szűkületet okozhatnak a vese- és a hólyagkövek, továbbá az inkontinencia műtétek során kialakított vizelettartási probléma szűkítések is. Forrás: WEBBeteg.