Prosztatarák kialakulása

A rák kialakulásának veszélye az életkor előrehaladásával egyre nő, negyven év felett emiatt már ajánlott évenként is megvizsgáltatni a prosztatarák kialakulása. A betegség ekkor még idejében felismerésre kerül és jól kezelhető lesz.

Az időben felismert prosztatarák gyógyítható vagy legalábbis visszaszorítható, a beteg számára így jó minőségű, lényegében tünet- és panaszmentes élet biztosítható. Ez persze csak abban az esetben igaz, ha a prosztatarákos beteg jól megválasztott és időben alkalmazott terápiás beavatkozásban részesül.
Hogyan alakul ki a prosztatarák?
Hogyan zajlik a betegség diagnózisa? Ehhez egy összetett vizsgálatsor szükséges, amelynek egyaránt része a rektális digitális vizsgálat, az ultrahangos vizsgálat, a vérvizsgálat - amely a prosztataspecifikus antigén, a PSA szintjének meghatározására szolgál - valamit a szövetmintavétel.
Harc a prosztatarák ellen
A prosztatarák teljesen megbízható, végleges diagnózisa csak ez utóbbival állítható fel. A kivett szövetmintákat - a mikroszkópos kórszövettani vizsgálat érdekében - patológiai laboratóriumba küldik: terápiás beavatkozás alapjául csakis az így megerősített rákdiagnózis szolgálhat.
A prosztatarák kezelésének lehetőségei - a rák stádiumától és egyéb tényezőktől függően - a prosztatarák kialakulása beavatkozás, a sugárkezelés, a hormonterápia, illetve a kemoterápia.
Előfordulás
A prosztatarák kezelésében használt eljárások káros mellékhatásokkal járhatnak, ezek azonban sok esetben a minimálisra csökkenthetőek. Az újabban kidolgozott műtéti eljárásokkal például az esetek jelentős részében elkerülhető azon idegek károsítása, melyek a hímvessző merevedését és a hólyag záróizmának működését szabályozzák.

A prosztata anatómiai felépítése A prosztata felépítése és funkciói A dülmirigy vagy prosztata az úgynevezett belső hím nemi szerv. A normálisan szelíd- gesztenye alakú és nagyságú prostate mri anatomy radiographics súlya gramm. A prosztata a húgyhólyag alatt és a végbél előtt, a hímvessző gyökénél helyezkedik el.
A prosztatarák a korai stádiumban sikerrel gyógyítható Szerző: WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró A prosztata dülmirigy karcinómája a férfiak leggyakoribb s legfélelmetesebb tumoros betegsége. A tünetek jelentkezése előtt, azaz megfelelő időben felfedezve a rák megjelenését, jó eséllyel gyógyítható a betegség, ami a rendszeres szűrővizsgálatok nélkül elképzelhetetlen. A betegség pontos oka még nem ismert. Hátterében, kialakulásában több tényező is szerepet játszhat. A prosztatarák tudományos kutatásának eredményei mind több biztatást és reményt jelenthetnek a betegek számára.
Idős korban a prosztata igen gyakran erősen megnagyobbodik, és úgynevezett prosztatatúltengés alakul ki: a dülmirigy súlya ilyenkor a normálisnak akár tízszeresére is megnövekedhet. A megnagyob- bodott prosztata - a húgycső rajta áthaladó szakaszát összenyomva - súlyos vizeletelfolyási és vizeletürítési problémákat okozhat. Cikkünkben a prosztata anatómiai felépítéséről és működéséről olvashat bővebben.

Szerkezetét tekintve a prosztatarák úgynevezett mirigyes rák, orvosi szóval adenokarcinóma. A prosztatarák igen gyakori rosszindulatú daganat: a férfiakban előforduló összes rákféleségeknek mintegy tíz százalékát képezi. A prosztatarák miatt hazánkban évente férfi hal meg.
Navigációs menü
Mint minden rák esetében, a prosztatarák esetében is annál jobbak a sikeres gyógykezelés esélyei, minél korábban kerül felismerésre prosztatarák kialakulása daganat. A nemi érintkezéssel átvihető vírusfertőzések szerepére nem találtak bizonyítékot.

Ami biztos, hogy a betegség kialakulását egyaránt elősegíthetik a genetikai, a környezeti és a hormonális hatások. Ennek lépései a rektális digitális vizsgálat, az ultrahangos vizsgálat, a vérvizsgálat - amely a prosztataspecifikus antigén, a PSA szintjének meghatározására szolgál - valamit a szövetmintavétel. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogy miként zajlanak a prosztatarák diagnózisának lépései.
A prosztatarák kialakulásában szerepet játszó kockázati tényezők
A prosztatarák diagnosztizálása után további kivizsgálásra van szükség annak érdekében, hogy kiválasztható legyen a beteg számára legeredményesebbnek ígérkező terápiás módszer. Ennek eldöntésére ötféle vizsgálat is létezik: ilyen az urográfia, az endoszkópos és a röntgenvizsgálat, a csontszcintigráfia, valamint a CT- és az MR-vizsgálat.
- Prosztatarák: gyógyszerek mellett gyógytorna is segíthet A prosztatarák okát nem ismerjük.
- A PSA vérszérumban mért koncentrációját több tényező is befolyásolhatja, ezért értékét ezen szempontok figyelembe vételével kell mérlegelni.
- Okai[ szerkesztés ] Alapvetően genetikai, azaz örökletes tényezőkre DNS -állomány vezethető vissza.
- A gesztenye nagyságú mirigy, amely a herékben termelődő spermához termel a spermiumok mozgását elősegítő, egyebek mellett cinket, citromsavat és enzimeket tartalmazó váladékot.
Összefoglalónk ezeket a vizsgálatokat mutatja be. A prosztataráknak alapvetően négy stádiumát különítik el, az A, a B, a C és a D stádiumot.

Az első esetben olyan prosztatarákról van szó, amely a prosztatának csak igen kicsiny, körülírt területét szűrte be. A második esetben a rákos csomó, illetve a prosztata ráktól beszűrt területe 1,5 centi- méternél nagyobb átmérőjű.